Jaki kolor mebli kuchennych jest praktyczny?

Kuchnie to miejsce, które odgrywa wiele ról jednocześnie. Z jednej strony jest to pomieszczenie przeznaczone do pracy, czyli przygotowywania posiłków a z drugiej centralny element każdego domu, w którym spędzamy olbrzymie ilości czasu. Biorąc pod uwagę oba te czynniki, wychodzi nam, że w kwestii kolorystyki kuchnia powinna być zarówno praktyczna jak i przyjemna dla oka. Jakich rozwiązań kolorystycznych użyć w kuchni na wymiar by spełniała obie te funkcje? Jaki kolor mebli kuchennych jest praktyczny? O wszystkim przeczytasz w poniższym artykule. 

Kolorystyka kuchni – jakie kolory frontów w kuchni będą odpowiednie?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie kuchnia to miejsce bardzo ważne dla każdego domu. Aby sprawić, by spełniała wszystkie funkcje, koniecznie należy zadbać o jej wygląd. Jednym z najważniejszych tematów w aranżacji jest oczywiście dobór kolorów oraz barw. Dobór odpowiedniej kolorystyki szafek i blatu pozwoli uzyskać miejsce, które łatwością utrzymamy w czystości. Dodatkowo wybór odpowiednich kolorów można nadać lepszy efekt optyczny, który wizualnie zwiększy kuchnię. 

Jaki kolor mebli kuchennych wybrać, aby było praktycznie? 

Jedną z najbardziej „drażniących” sytuacji w kuchni w kontekście praktyczności są tłuste plamy na frontach lub widoczne rysy na blacie użytkowym. Największym winowajcą tego typu zanieczyszczeń i uszkodzeń są fronty z wysokim połyskiem. Połączenie ich z jednolitymi, ciemnymi kolorami np. czernią lub grafitowym może powodować, że każde dotknięcie szafki ręką pozostawi na niej nieestetyczne odciski palców. Podobnie również wygląda sytuacja z szafkami w kolorze bieli. Nie oznacza to jednak, że szafki z wysokim połyskiem to zawsze zły wybór. Dobrze wiemy, że są niezwykle stylowe i modne. Dlatego jeśli marzysz o wykończeniu w tym typie, nic nie stoi na przeszkodzie, by się na nie zdecydować. 

Jeśli zależy Ci na tym, aby na meblach nie było aż tak mocno widać śladów użytkowania warto zdecydować się na te o naturalnej strukturze drewna. Niejednolite wzory słojów skutecznie maskują wszelkie okruszki czy ślady. Dzięki temu meble nie wymagają tak częstego czyszczenia. Jeśli nie chcesz całej kuchni w jednolitych odcieniach drewna, jej korpusy możesz wykonać z uniwersalnych kolor. Boki szafek nie są tak eksploatowane, dlatego nie będzie na nich widać zabrudzeń. 

Ponadczasowy kolor kuchni a oświetlenie i metraż

Aranżacja wnętrz to również sposób na poprawienie wrażenia wizualnego. Kupując dom lub mieszkanie z drugiej ręki, nie ma wpływu na metrażu lub oświetlenia kuchni. Na szczęście efekty wizualne tego pomieszczenia można poprawić za pomocą dobrze dobranych frontów kuchennych. Oczywiście większe pole manewru jest w większych pomieszczeniach. Dysponując większą przestrzenią, np. otwartą jasną kuchnią z salonem można pokusić się o meble w kolorze czarnym lub innych ciemnych barwach. Zastosowanie takich kolorów w małej kuchni może natomiast sprawić, że zamiast przytulnego pomieszczenia powstanie jaskinia. W małych i ciemnych kuchniach lepiej stawiać na jasne kolory takie jak biel i szarości, które optycznie powiększą przestrzeń. 

Jak łączyć kolory w kuchni? – aranżacja ścian i zabudowy

Jest wiele sposobów na łączenie kolorów w kuchni. Dwa najważniejsze to połączenia kontrastowe oraz spójne i harmonijne. Decydując się na kontrast, należy połączyć ze sobą dwa krzykliwe kolory. Dzięki temu można uzyskać wnętrze z dominującą stylistykę, która będzie się rzucać w oczy. Kontrastowe kolory to przede wszystkim biel i czerń, żółć i szary oraz inne zestawienia, łączące zarówno jasne jak i ciemne barwy. Decydując się na ten wybór, należy pamiętać, że łatwo przesadzić. Dobieraj kolory z głową, aby uzyskać fajny i nowoczesny wygląd. 

Inną opcją jest dobór kolorów szafek w sposób stonowany. Istnieje wiele sposobów na łączenie kolorów z jednej kompozycji. Warto wtedy postawić na odcienie neutralne, ciepłe lub pastelowe. Dzięki temu można uzyskać wnętrze niezwykle przyjazne i jasne. Stonowane kuchnie w neutralnych kolorach można ożywiać drobnymi, ciekawymi akcentami jak np. designerskie uchwyty. 

Najmodniejsze kolory mebli do kuchni

Trendy w kolorystyce kuchni zmieniają się nawet kilka razy w roku. Na zmianę modne są białe kuchnie, połączenia kontrastowe czy ciemne i przytłaczające wnętrza. Jeśli chcesz zaaranżować wnętrze kuchenne w nowoczesny sposób, sprawdzaj aktualną modę np. za pośrednictwem mediów społecznościowych. Pamiętaj jednak, że krzykliwe trendy bywają tylko chwilowe i po jakimś czasie może przestać Ci się podobać. Zawsze lepszy będzie wybór kolorów, które w przypadku mebli kuchennych cieszą ponadczasową popularnością.  

Praktyczne kolory mebli do kuchni – podsumowanie

Stworzenie idealnej kuchni nie jest tak proste jak się wydaje. Należy bowiem wziąć pod uwagę wiele kwestii. Jednym z ważniejszych tematów jest wystrój kuchni, które jednocześnie powinien być praktyczny oraz wpasowywać się w preferencji osób z niej korzystających. Jeśli potrzebujesz dobrze zaprojektowanej kuchni, która będzie miała odpowiednią funkcjonalność oraz będzie bardzo praktyczna, zleć jej wykonanie naszej firmie. W Meble Nałęczowska zajmuje się kompleksowym tworzeniem kuchni na wymiar w Lublinie od projektu po montaż. Sprawdź naszą ofertę i stwórz swoją wymarzoną kuchnię. Zapraszamy do kontaktu.

Najnowsze wpisy

Zaufali nam!

* Wszystkie użyte na niniejszej Stronie inne znaki i nazwy firmowe lub towarowe należą lub/i są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.