Jakie wymiary kuchni z wyspą – zasady planowania

Projektowanie kuchnię na wymiar w Lublinie warto rozpocząć od analizy potrzeb domowników, którzy będą z niej korzystać. Ważne, aby kuchnia była praktyczna, a jej budowa ułatwiała wykonywane w niej obowiązki. Wtedy gotowanie staje się przyjemniejsze, a sprzątanie sprawniejsze. Odpowiednio zaprojektowana kuchnia jest nie tylko funkcjonalna, ale też stylowa i estetyczna. Zamontowanie wyspy kuchennej możliwe jest zarówno w dużej kuchni zamkniętej, jak i kuchni otwartej. Tego typu rozwiązanie jest praktyczne, poprzez zapewnienie dodatkowej przestrzeni kuchennej do gotowania czy przechowywania. Staje się przytulnym punktem spotkań z rodziną czy przyjaciółmi. Jaka powinna być wysokość wyspy kuchennej? Jakie odległości między wyspą a szafkami zachować? Poznaj zasady planowania wymiarów wyspy kuchennej i wybierz opcję najlepszą dla siebie.

Co to jest wyspa kuchenna?

Jest to wolnostojąca zabudowa w postaci zestawu szafek. Tworzone są na polu kwadratu bądź prostokąta i stawiane najczęściej na środku kuchni lub z boku. Jeden ze sposobów montażu wyspy kuchennej to umieszczenie jej na środku kuchni i tym samym podzielenie jej na pół. Wtedy cała wyspa zostaje w kuchni – jest to rozwiązanie odpowiednie do kuchni zamkniętych o dużych rozmiarach. Drugim ze sposobów jest połączenie poprzez wyspę kuchenną części relaksacyjnej, na przykład salonu lub jadalni z kuchnią. W kuchniach otwartych umieszczona na skraju lub granicy wyspa połączy kuchnię z innym pomieszczeniem. Przykładowym sposobem zagospodarowania przestrzeni wyspy kuchennej jest umieszczenie w niej zlewu lub płyty indukcyjnej. Jednak nawet bez tego typu rozwiązań, wyspa ma istotne zalety:

  • Dodatkowy, duży blat wyspy zapewni dodatkowe miejsce do pracy i przygotowywania posiłków,
  • Zyskujemy więcej miejsca do przechowywania,
  • Zapewniamy sobie ciekawą aranżację wnętrza.

Podział wysp kuchennych

Wyspa kuchenna wolnostojąca to nie jedyny, choć najczęściej spotykany rodzaj wyspy kuchennej. Wszystkie strony wyspy są dostępne dla osób korzystających. Nieznacznie rzadziej montuje się wyspy na kształt litery „L”. Wtedy jeden z krótszych boków łączy się z innym blatem lub ze ścianą. Jest to rozwiązanie preferowane dla mniejszych pomieszczeń. Projektuje się również modele w takim kształcie, ale bez połączenia wyspy z wyposażeniem kuchni – to wymaga już nieco więcej powierzchni użytkowej.

Sposobów montażu jest więcej. Jakie wyróżniamy rodzaje wysp kuchennych?

  • wyspa kuchenna wolnostojąca,
  • mobilna wyspa kuchenna,
  • wyspa kuchenna z nadstawką,
  • wyspa kuchenna dwupoziomowa.

Podział wysp kuchennych ze względu na materiał, z którego są wykonane, ułatwi wybór stylu urządzanej kuchni. Nowoczesna wyspa kuchenna to rozwiązania w kolorach bieli i czerni. W takim wnętrzu wykorzystuje się aluminium czy lakierowane na wysoki połysk płyty MDF. Przeciwieństwem są kuchnie w stylu skandynawskim, wiejskim – wtedy najczęściej wykorzystywane jest drewno wynikające z przywiązania do naturalnych materiałów. Za to w kuchni w stylu industrialnej znajdziemy elementy betonowe, metalowe czy z litego drewna.

Zastosowanie i zalety wyspy kuchennej

Najczęściej wyspa pełni funkcję dodatkowego blatu roboczego. Czyni to pracę w kuchni bardziej komfortową, a przy okazji możemy oglądać ulubiony serial z salonu niezależnie od wykonywanego zadania. Podobnie ze zmywaniem. Umieszczenie w wyspie kuchennej zlewu znacząco umili nam czas porządków po dużej, rodzinnej kolacji. Możemy wyposażyć wyspę kuchenną w płytę grzewczą. Nie tylko zwiększamy tym przestrzeń roboczą pozostałych blatów, ale także możemy zerkać na bawiące się w pokoju dzieci, jednocześnie mieszając zupę bądź pilnując mleko. Nie należy także zapominać o dekoracyjnych walorach wyspy. Nawet jeśli nie umieścimy tam żadnego elementu użytkowego, doskonale będzie wyglądał na niej wazon ze świeżymi kwiatami lub kosz pełnych kolorów owoców. Możemy tam także postawić książkę kucharską, z której często korzystamy i zerkać na nią w trakcie przygotowywania posiłków. Podział wysp kuchennych informuje o różnym zastosowaniu, dlatego wyspę należy zaprojektować pod swoje potrzeby.

Do jakiej kuchni pasuje wyspa kuchenna? Do kuchni zamkniętej czy kuchni otwartej?

Wyspa kuchenna to rozwiązanie nie tylko do kuchni otwartej. Sprawdzi się również w dużych kuchniach zamkniętych. Warto zaznaczyć, że wyspy kuchenne to rozwiązanie pomieszczeń większych rozmiarów. W przypadku zamkniętej kuchni pomieszczenie powinno mieć minimum 15 m2, a najlepiej, aby było to od 25 m2 wzwyż. W przypadku kuchni otwartej, planując wyspę kuchenną, należy zwrócić uwagę na odległości od szafek przy ścianie. Właściwie ustawiona wyspa kuchenna nie utrudnia poruszania, a omijanie jej w małym pomieszczeniu nie będzie funkcjonalne. Czy to znaczy, że dla kuchni mniejszych rozmiarów nie ma odpowiednich wysp? Nie do końca. Warto przede wszystkim pamiętać o zachowaniu odległości wyspy kuchennej od pozostałych mebli i sprzętów. Można również zdecydować się na zakup wyspy pełniącej funkcję raczej ozdobną, niżeli funkcjonalną. Taka nowoczesna wyspa kuchenna jest korzystna nawet dla mniejszych pomieszczeń.

Jakie wymiary powinna mieć wyspa kuchenna? Wymiary wyspy kuchennej

Wyspy kuchenne wymagają większej powierzchni. Najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach od 15m2 wzwyż. W mniejszych mogą utrudnić poruszanie i zaburzyć ciąg komunikacyjny. Funkcjonalna wyspa kuchenna powinna mieć co najmniej 0,8 m długości oraz szerokości. Częstym i praktycznym wyborem są też wyspy na polu kwadratu o długości 1 m. Wyspa powinna mieć głębokość blatu zaczynającą się już od 60 cm, chociaż najlepiej, aby to było 80 cm. Są to wymiary na przestrzeń roboczą. Jeśli wyspa kuchenna ma pełnić funkcję ozdobną lub służyć jako barek, może wystarczyć już 40 cm głębokości. Dużo elementów zależy od indywidualnych preferencji, dlatego warto skonsultować się z wykonawcą i omówić w nim cele i zastosowania mebli w przyszłości.

Jaka powinna być wysokość blatów wyspy kuchennej? Dawniej stosowano taką samą wysokość jak w pozostałych blatach w kuchni. Obecnie wykonuje się blaty dokładniej dostosowane do wzrostu, przy czym w ustaleniu takiego wymiaru pomoże nam specjalista. Zwykle zaczyna się od 90 cm wysokości. Należy mieć na uwadze, że często przy takiej wyspie będziemy stać nawet wiele godzin, dlatego wykażemy się troską o swoje zdrowie, dobierając odpowiednią dla siebie wysokość.

Duża wyspa kuchenna może zawierać zarówno blat, jak i płytę kuchenną oraz zlewozmywak. Wtedy jej długość wynosi od ok. 210cm. Wymiary i typy wysp kuchennych mogą być dowolne, warto pamiętać o minimalnych rozmiarach koniecznych dla zachowania wygody.

Odległości do zachowania przy montowaniu wyspy kuchennej

Minimalna odległość wyspy od zabudowy kuchennej lub ściany to przynajmniej 0,8 m, jednak sprawne poruszanie ułatwi nam bardziej odległość 1-1,2 m. Należy też wziąć pod uwagę potencjalny stół jadalny. Jeśli chcemy taki postawić, należy to zrobić w odległości minimum 1,4 m, ze względu na odsuwanie krzeseł. Szerokość kuchni to minimum 3,6 m, aby swobodnie myśleć o zakupie wyspy kuchennej. Mając minimalną szerokość kuchni, obliczamy szerokość wyspy, przejścia o odstępach 1-1,2 m oraz głębokość szafek i szuflad.

Czy wyspa kuchenna sprawdzi się do małej kuchni?

Możesz mieć dostatecznie dużo miejsca na samą instalację wyspy kuchennej, jednak nie na tyle, aby był to długi, wielofunkcyjny blat, który pomieściłby kilka osób na wspólnej przystawce. Czy to oznacza rezygnację z marzeń o wyspie kuchennej? Nic z tych rzeczy. Wykonawcy proponują różne typy wysp kuchennych i obecnie jest wiele rozwiązań, które zaproponuje specjalista, poznając dokładnie wymiary pomieszczenia. Mała wysepka w kuchni to również funkcjonalne miejsce do pracy. Wprawdzie nie umieścimy w niej pieca kuchennego lub innego wymagającego sprzętu, ale będziemy mieli gdzie pokroić warzywa, postawić kosz z owocami czy usiąść z przyjaciółką na wspólnej kawie nie tracąc z oczu gotującego się obiadu. Przy małej ilości szafek kuchennych, wyspa stanowi też dodatkowe miejsce do przechowywania, a to zawsze się przydaje. W przypadku kuchni otwartej, mała wyspa kuchenna stanowi sprawdzone rozwiązanie i wyjątkowy element aranżacji kuchni.

O czym warto pamiętać, projektując wyspę kuchenną?

Zróżnicowane typy wysp kuchennych umożliwiają dopasowanie jej do swoich potrzeb. Jeśli planujemy spędzać wieczory z przyjaciółmi niczym przy stoliku barowym, należy pamiętać o przestrzeni na nogi. Będzie to zdecydowanie wygodniejsze dla naszych gości niż siedzenie w nienaturalnej pozycji. Podobnie z traktowaniem wyspy kuchennej jako stołu. W tym wypadku warto też wziąć pod uwagę wysokość wyspy (nie każdemu odpowiada spożywanie posiłków przy wysokim meblu) oraz ilość osób, które będą przy nim zasiadać. Przy dużej ilości komfort posiłku może być ograniczony.

Należy również pamiętać o doborze odpowiedniego oświetlenia. W tym wypadku samo oświetlenie w kuchni nie wystarczy, gdyż w godzinach wieczornych możemy to światło zasłaniać. Niezbędne będzie wówczas oświetlenie tuż nad wyspą. W przypadku płyty grzewczej konieczny jest też okap. Szczegółową pomoc otrzymasz od specjalisty, po omówieniu z nim planów, wymagań oraz możliwości.

Potrzebujesz pomocy z wyborem lub projektem kuchni z wyspą kuchenną? Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie. Zadbamy o każdy aspekt funkcjonalności Twojej wyspy kuchennej.

Najnowsze wpisy

Zaufali nam!

* Wszystkie użyte na niniejszej Stronie inne znaki i nazwy firmowe lub towarowe należą lub/i są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.