Kuchnia otwarta czy kuchnia zamknięta – zalety obu rozwiązań

Mówi się, że kuchnia to serce życia rodzinnego. Zastanawiając się nad jej projektem do domu, rozważamy za i przeciw kuchni otwartej oraz zamkniętej. Obecna moda skłania się ku kuchniom otwartym, nie jest do końca błędne – w końcu gdyby takie rozwiązanie się nie sprawdzało, nie byłoby tak popularne i praktykowane. Oba rozwiązania mają swoich dużych zwolenników, ale też i przeciwników. Warto jednak przeanalizować wady i zalety i dopasować dla siebie rozwiązanie zgodne z  osobistymi potrzebami. Jeśli planujesz zamówić kuchnię na wymiar i nie wiesz, w którą stronę pójść, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Jak będziemy korzystać z kuchni?

To banalnie brzmiące pytanie niesie ze sobą zdecydowanie więcej odpowiedzi do przemyślenia, niż mogłoby się wydawać. Skąd wynika nieustająca popularność kuchni otwartych? Dawniej, kiedy były wyraźnie odizolowane, w domach najczęściej przebywa więcej osób niż jedna bądź dwie. Nie było więc konieczności ciągłej obserwacji dziecka przez matkę. W dodatku, normatywy określające powierzchnię nowo powstałych bloków z wielkiej płyty były dość surowe (w zależności od lat budowy). Dodatkowa ściana mieściła stojak na przyprawy, półki na przetwory i zawieszki na sprzęt kuchenny. Każdy metr był skrupulatnie wykorzystywany dla niełatwo nabytych rzeczy. 

Obecnie nasz styl życia się zmienił. Często rodzic podczas przygotowywania posiłku dla rodziny nie może spuścić wzroku z energicznego dziecka i na długi czas zniknąć gdzie indziej. Króluje też minimalizm oraz chowanie zbędnych rzeczy do szafek. 

Dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie – jakie ma dla nas znaczenie kuchni w życiu? Jak będzie nam służyć? Może wolimy przygotowywać posiłki w gronie najbliższych i oczami wyobraźni widzimy wystające zza wyspy kuchennej spojrzenia czekające na degustacje masy tortowej? A może to nasze królestwo, do którego wstęp raczej przypomina audiencję i wolimy za zamkniętymi drzwiami trzymać swoje skarby (i wstawiać zmywarkę kiedy chcemy, a nie chowając w popłochu naczynia przed spojrzeniami teściowej). Postaramy się przedstawić cechy zarówno kuchni otwartej, jak i zamkniętej, które mamy nadzieję, pomogą wybrać właściwe rozwiązanie.

Kuchnia otwarta – zalety

Kuchnia otwarta łączy dwa miejsca – kuchnię i salon lub jadalnię. Jedną z najczęściej wymienianych zalet przez użytkowników takiego rozwiązania jest brak wyizolowania od domowników i pozostałej części domu. Nie tracimy z oczu ulubionego serialu, przygotowując posiłki na kolejny dzień do pracy. Uczestniczymy w wieczornych rozmowach w pokoju dziennym o minionym dniu, a także szybko zawołamy kogoś do pomocy. Umila to codzienne wykonywanie obowiązków. Takie rozwiązanie bardzo doceniają matki. Niweluje to konieczność „biegania” między pokojami do pociechy w trosce o bezpieczeństwo. Znad aneksu lub blatu możemy mieć widok na łóżeczko dziecka ustawione w salonie, lub na matę do zabawy. Jest to nie tylko wygoda, ale też zmniejszona ilość stresu czy zbędnego pośpiechu. W przypadku zaproszonych gości, nie musimy tracić z nimi kontaktu i przygotowując ostatnią sałatkę, już opowiadamy, co u nas słychać.

Wybór otwartej kuchni na salon optycznie powiększa przestrzeń, zwłaszcza w połączeniu z jasnymi meblami. W mniejszym mieszkaniu pozwala to uniknąć wrażenia przytłoczenia, za to mieszkaniec czuje większą przestronność. Nie tracimy także wiele powierzchni użytkowej. Na granicy z salonem możemy postawić wyspę kuchenną, która jest doskonałym miejscem do przechowywania oraz jako przestrzeń użytkowa. Dodatkowa szafka i jej blat roboczy sprawia, że więcej miejsca jest w pozostałej części, a nam pracuje się swobodniej. Odpowiednio dobrana wyspa kuchenna może również pełnić rolę stołu i nie ma potrzeby wyodrębnienia miejsca na przestrzeń jadalną. Możemy ją również wykorzystać jako barek. Należy jednak pamiętać, że, mimo że taka aranżacja świetnie sprawdza się w przypadku mniejszych pomieszczeń, nie jest to rozwiązanie dla każdego mieszkania. Należy dokładnie sprawdzić metraż. Muszą zostać zachowane niezbędne odległości, aby kuchnia i salon bądź jadalnia były wygodne w użytkowaniu. Zadba o to projektant lub wykonawca.

Zalety kuchni otwartej należy zestawić z jej wadami. Przeszkodą dnia codziennego mogą być niosące się intensywnie zapachy oraz para wodna z cząsteczkami kurzu i tłuszczu, osiadająca na meblach. Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani na takie rozwiązanie, należy wybrać odpowiednio dobry okap. Podobnie łatwo do salonu przenoszą się również zabrudzenia, trudne do uniknięcia przy gotowaniu, zwłaszcza bardziej skomplikowanych potraw. Musimy liczyć się ze zdecydowanie częstszym praniem narzut, poszewek, a także nawet malowaniem ścian. Niezbędne również jest częste wietrzenie pomieszczeń i sprawna wentylacja. Jeśli nie wykształciliśmy w sobie nawyku regularnego sprzątania, zostaniemy do tego zmotywowani – pozostawiony bałagan w kuchni, garnki i brudne naczynia widoczne będą z pokoju dziennego. Będziemy musieli zadbać więc o utrzymywanie porządku, co nie jest tak naglące w przypadku nieotwartej kuchni na pokój dzienny. 

Połączone pomieszczenia muszą współgrać ze sobą stylem. Nie najlepszym rozwiązaniem będzie kuchnia w stylu wiejskiej chaty połączona z salonem rodu filmu science fiction. Decydując się na takie rozwiązanie, powinniśmy wybrać wspólną koncepcję do aranżacji wnętrza. 

Kuchnia zamknięta – zalety i wady

Kuchnia zamknięta to zupełnie oddzielne, zabudowane pomieszczenie z osobnym wejściem. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. To idealne rozwiązanie dla osób lubiących gotowanie w samotności, bez krzątających się wokół osób czy innych rozpraszaczy. Drzwi do kuchni zapewniają spokój wewnątrz oraz… ukrywają bałagan. Warto rozważyć taką wersję, kiedy wolimy ukryć brudne gary przed wzrokiem odwiedzających nas osób. Unikniemy także nieporządku. Niewielka szansa, że brudne talerze po przyjęciu przeniesiemy do salonu w przypadku braku miejsca na blatach. A takie sytuacje pojawiają się wśród użytkowników kuchni otwartej. Do reszty domowników nie docierają także, często uciążliwe, odgłosy gotowania. Warto to wziąć pod uwagę, jeśli mieszkamy z osobą, która pracuje zdalnie, czy się bądź po prostu ceni sobie zupełną ciszę.

Chociaż w tego typu kuchni doglądanie dzieci jest utrudnione, w tej kwestii niesie ze sobą również zalety. Możemy zamknąć drzwi do niej i wewnątrz zostawić rozgrzany piekarnik lub wrzącą wodę bez obawy, że w chwili nieuwagi zbliży się do nich dziecko. 

W poprzednio omawianej aranżacji wnętrze, przestrzeń do przechowywania możemy zyskać w wyspie kuchennej. W przypadku kuchni zamkniętej – dzięki każdej ścianie. Może być to większa powierzchnia, gdyż możliwa do wykorzystania od sufitu do podłogi. Będzie gdzie schować weselny prezent w postaci kompletu naczyń lub filiżanki dla odwiedzających nas bliskich. 

Jakie są wady kuchni zamkniętej? Jedną z nich jest odseparowanie od reszty mieszkania. Doglądanie dziecka jest utrudnione, a obsłużenie przyjęcia lub świąt spokojnie można robić z licznikiem kroków – zrobimy ich dość dużo. Nie przekażemy przez aneks przystawek osobie do pomocy, będziemy musieli się przemieszczać między kuchnią a jadalnią lub salonem. Zamknięta kuchnia może też dawać wrażenie przytłoczenia, nie czujemy się tak swobodnie i przestronnie jak w kuchni otwartej. 

Co musimy uwzględnić, dokonując wyboru między kuchnią otwartą i zamkniętą – krótka ściągawka

  1. Jak wolimy gotować i działać w kuchni – samodzielnie czy we współpracy?
  2. Kontakt z domownikami lub opieka nad dzieckiem.
  3. Jak funkcjonowaliśmy dotychczas, co cenimy w aktualnym rozwiązaniu i czy zmiana na inne nie pozbawi nas obecnych wygód.
  4. Kwestia sprzątania w kuchni, a zarazem, w przypadku połączenia kuchni z salonem – również w nim.
  5. Wrażliwość na niosące się zapachy oraz dźwięki, również te ze sprzętów AGD.
  6. Powierzchnia przestrzeni do wykorzystania – najlepiej omówić to ze specjalistą i porównać obie opcje, ustosunkować to do swoich planów i wymagań.
  7. Czy decydujemy się na jednakowy styl i urządzenie kuchni w takim samym nurcie, jak salon?
  8. Metraż oraz to, jakie oba rozwiązania niosą ze sobą plusy i minusy w przypadku dostępności takiej powierzchni.
  9. Nasz styl życia.
  10. Co nie mniej istotne – nasze preferencje, marzenia. Często udaje się znaleźć rozwiązanie bądź złoty środek.

Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas wady i zalety obu rozwiązań pomogą wybrać to odpowiednie dla Państwa. Niezależnie od tego, czy traktujemy kuchnię jako centrum życia rodzinnego, czy jako prywatną ostoję do działania, pomieszczenie to musi być przede wszystkim funkcjonalne i wygodne. W realizacji kuchni marzeń pomogą nam doświadczeni specjaliści.  

Najnowsze wpisy

Zaufali nam!

* Wszystkie użyte na niniejszej Stronie inne znaki i nazwy firmowe lub towarowe należą lub/i są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.