Najczęstsze błędy w aranżacji kuchni – 10 błędów

Kuchnia to serce domu, miejsce, gdzie spędzamy mnóstwo czasu, gotując, jedząc i spotykając się z bliskimi. Jeśli spędzać ten czas w sposób komfortowy musisz zadbać o funkcjonalną aranżację swojej kuchni.

Niestety, podczas planowania łatwo popełnić błędy, które mogą negatywnie wpłynąć na komfort użytkowania. Oto 12 najczęstszych błędów w aranżacji kuchni.

Dlaczego aranżacja kuchni ma tak duże znaczenie?

Jeśli planujesz urządzać kuchnie, musisz wiedzieć, co zyskasz, robiąc to w odpowiedni sposób. Dobrze rozplanowana kuchnia to przede wszystkim:

  • Funkcjonalność – dobrze zaprojektowana kuchnia ułatwia codzienne czynności, takie jak gotowanie, sprzątanie i przechowywanie. Ergonomiczny układ mebli i sprzętów AGD zapewnia płynną pracę i minimalizuje wysiłek.
  • Wygoda – kuchnia to miejsce, gdzie spędzamy dużo czasu, dlatego ważne jest, aby była ona wygodna i komfortowa. Dobrze zaprojektowana kuchnia zapewnia wystarczająco dużo miejsca do poruszania się i pracy, a także odpowiednie oświetlenie i wentylację.
  • Estetyka – kuchnia to nie tylko miejsce do gotowania, ale także ważna część domu, w której spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Dobrze zaprojektowana kuchnia może być pięknym i stylowym wnętrzem, które odzwierciedla nasze gusta i osobowość.
  • Bezpieczeństwo – dobrze zaprojektowana kuchnia jest bezpieczna dla użytkowników. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie rozmieszczenie gniazdek elektrycznych, urządzeń gazowych i innych elementów, które mogą stwarzać zagrożenie.
  • Oszczędność – dobrze zaprojektowana kuchnia może pomóc nam zaoszczędzić czas, pieniądze i energię. Ergonomiczny układ mebli i sprzętów AGD pozwala na szybsze i łatwiejsze przygotowywanie posiłków, a także na ograniczenie zużycia wody i prądu.

Jak urządzić kuchnię bez błędów w aranżacji?

Jeśli chcesz ustrzec się błędów, warto wybrać pomoc specjalistów. Jeśli chcesz mieć idealnie zaaranżowaną kuchnię i planujesz zamówić meble na wymiar, możesz połączyć obie te usługi i skorzystać z oferty naszej firmy – sprawdź naszą ofertę na kuchnie na wymiar

Niepraktyczne ustawienie mebli w kuchni

Kuchnia to przede wszystkim miejsce pracy, dlatego ważne jest, aby meble były ustawione w sposób ergonomiczny i umożliwiające szybkie przemieszczanie się pomiędzy strefami roboczymi. Należy unikać wąskich przejść i ciasnych zakamarków, które utrudniają poruszanie się i pracę. Warto stosować zasadę kolejności umieszczenia stref roboczych:

  1. strefa zapasów
  2. strefa przechowywania
  3. strefa zmywania
  4. strefa przygotowania
  5. strefa gotowania

Zbyt mała ilość miejsca do przechowywania

W kuchni zawsze jest mnóstwo rzeczy, które trzeba gdzieś schować. Dlatego tak ważne jest, aby zaplanować wystarczająco dużo miejsca do przechowywania garnków, patelni, naczyń, sztućców, żywności i innych akcesoriów. Konieczne będą szafki o odpowiedniej pojemności. Szerokość szafek może wahać się od 15 nawet do 90 cm. Natomiast standardowa głębokość to ok. 50 cm.

Zaburzony trójkąt roboczy – zlewozmywak, kuchenka, lodówka

Trójkąt roboczy to strefa w kuchni, w której znajdują się trzy najważniejsze urządzenia: lodówka, zlew i kuchenka. Pomiędzy nimi powinny znajdować się odpowiednie odległości, aby praca w kuchni była wygodna i wydajna. Przyjmuje się, że poszczególne elementy w trójkącie roboczym powinny być oddalone od siebie o ok. 120-210 cm.

Zbyt duże odległości pomiędzy najważniejszymi punktami

Zbyt duże odległości między kluczowymi punktami w kuchni, takimi jak lodówka, zlew i kuchenka, mogą prowadzić do zwiększenia czasu i wysiłku potrzebnego na przygotowanie posiłków, zmniejszenia ergonomii i wzrostu ryzyka wypadków. Ciągłe chodzenie tam i z powrotem między tymi punktami może być męczące, zwłaszcza podczas gotowania skomplikowanych potraw.

Chaotyczne ustawienie sprzętów kuchennych

Sprzęty kuchenne, takie jak piekarnik, lodówka, zmywarka do naczyń, mikrofalówka, ekspres do kawy i czajnik elektryczny, powinny być rozmieszczone logicznie i funkcjonalnie. Piekarnik i lodówka, jako podstawowe urządzenia, muszą być łatwo dostępne, z lodówką w centralnym punkcie dla przechowywania żywności. Zmywarka powinna znajdować się obok zlewu, co ułatwi proces ładowania i rozładunku naczyń. Mikrofalówka umieszczona na odpowiedniej wysokości zapewnia bezpieczne i wygodne korzystanie. Ekspres do kawy i czajnik elektryczny najlepiej umieścić w strefie przygotowania napojów. Dzięki takiej organizacji kuchnia staje się bardziej funkcjonalna i komfortowa w codziennym użytkowaniu.

Niedostosowane blaty kuchenne

Blaty kuchenne powinny być dopasowane do naszego wzrostu i zapewniać komfortową pozycję podczas pracy. Zbyt niskie blaty mogą powodować bóle pleców, a zbyt wysokie – utrudniać sięganie do przedmiotów. Najlepszy przedział wysokości blatu 80-90 cm. Dzięki temu każdy będzie mógł swobodnie z niego korzystać. 

Źle dobrane oświetlenie kuchenne

Oświetlenie w kuchni jest niezwykle ważne. Oprócz oświetlenia ogólnego, sufitowego warto zastosować również oświetlenie punktowe nad blatami roboczymi i w strefie zmywania. Można je zamontować np. na górnych szafkach. Brak odpowiedniego oświetlenia sprawi, że codzienne korzystanie z kuchni będzie dość trudne. 

Brak wentylacji

W kuchni musi być zapewniona odpowiednia wentylacja, która usunie zapachy i wilgoć powstające podczas gotowania. Dzięki temu unikniesz zaparowanych okien, rozwoju pleśni czy grzybów. 

Nieodpowiednie materiały

Materiały wykończeniowe w kuchni powinny być odporne na zabrudzenia, łatwe w czyszczeniu i wytrzymałe. Należy również zwrócić uwagę na ich estetykę, aby pasowały do stylu aranżacji. Najlepiej zdecydować się na usługę mebli na wymiar. Masz wówczas możliwość wyboru różnych rodzajów materiałów najlepszej jakości. 

Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię? – podsumowanie

Pamiętajmy, że kuchnia to miejsce, w którym spędzamy mnóstwo czasu. Dlatego tak ważne jest, aby była ona nie tylko piękna, ale też funkcjonalna i wygodna. Unikając błędów, które opisaliśmy powyżej, możemy stworzyć kuchnię idealną dla siebie i swojej rodziny.

Jeśli planujesz nowe meble do kuchni na wymiar, skorzystaj z oferty naszej firmy stolarskiej. Dodatkowo już na etapie projektu podpowiemy Ci jak skutecznie wykorzystać przestrzeń i meble, by oddzielić otwartą kuchnię od reszty pomieszczeń.

Najnowsze wpisy

Zaufali nam!

* Wszystkie użyte na niniejszej Stronie inne znaki i nazwy firmowe lub towarowe należą lub/i są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.