Praktyczna kuchnia – jak urządzi kuchnię, by była wygodna i praktyczna?

Praktyczna kuchnia to miejsce, w którym spędzamy znaczną część dnia. Służy nam do przygotowywania posiłków, spędzania wolnego czasu i innych codziennych czynności. Warto więc zadbać o to, aby była ergonomiczna i spełniała podstawowe wytyczne co do praktyczności. Źle zaprojektowana kuchnia sprawi, że wszelkie codziennie czynności staną się długie i męczące. Jak zaprojektować praktyczną kuchnię? Co wpływa na jej wygodę i funkcjonalność? Wszystkiego o ergonomicznej zabudowie kuchni na wymiar w Lublinie dowiesz się z naszego artykułu.   

Co to znaczy, że kuchnia jest praktyczna?

Kuchnia nazywana „praktyczną” to taka, która cechuje się funkcjonalnością i ułatwia codzienne gotowanie. Taka kuchnia powinna być przede wszystkim dobrze zaprojektowana i wyposażona w odpowiednie urządzenia oraz akcesoria kuchenne. Kluczowy jest dobry układ mebli kuchennych oraz odpowiednia ilość, oraz rozmieszczenie półek i szafek. Kuchnia powinna też być łatwa w utrzymaniu czystości i higieniczna. W praktycznej kuchni ważne są też materiały, z których została wykonana np. łatwe w utrzymaniu czystości blaty. Kuchnia praktyczna to także ta, która jest komfortowa i estetyczna, co pozytywnie wpływa na nastrój podczas gotowania.

Jak urządzić kuchnię, poprawić jej funkcjonalność? 

Jak urządzi kuchnię, by była wygodna i praktyczna? Istnieją żelazne zasady ergonomii, które określają wiele kwestii, o które należy zadbać. Do najważniejszych czynników wpływających na funkcjonalny charakter kuchni zaliczamy:

  • Głębokość szafek
  • Wysokość blatu roboczego
  • Układ mebli kuchennych
  • Rozmieszczenie sprzętów takich jak kuchenka, lodówka itp.

Praktyczna kuchnia – jak dobrać meble kuchenne i podzielić je na strefy?

Dobrze dobrane meble kuchenne powinny posiadać zarówno odpowiednią głębokość, jak i wysokość. Zbyt głębokie szafki sprawią, że pomimo dużej ilości miejsca bardzo ciężko będzie coś z nich wyjąć. Może wiązać się to z koniecznością nie tylko schylania, ale nawet klękania. Również ważną kwestią funkcjonalnej kuchni jest wysokość blatu. Należy go dostosować do wzrostu osób, które będą z niego korzystać. Zbyt niski blat sprawi, że osoby wysokie będą musiały się garbić podczas gotowania natomiast. Odwrotnie, osobom niski będzie niewygodnie z blatem wysokim. 

Rozstawienie mebli i sprzętów warto zrobić na podstawie podziału kuchni na 5 stref. Są to kolejno: strefa zapasów, miejsce do przechowywania, zmywania, przygotowywania i strefa gotowania. Dla osób praworęcznych układ ten powinien układać się we wnętrzu kuchni względem wskazówek zegara. Znacząco ułatwi to poruszanie po kuchni, skracając czas i drogę potrzebną do wykonania większości czynności. Dobrze zaprojektowana kuchnia to mniej chodzenia, obracania i schylania się itp. 

Jak rozmieścić sprzęty AGD, lodówkę i zlewozmywak?

Aby dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń, warto zwrócić uwagę również na rozmieszczenie sprzętów kuchennych. Biorąc się za aranżację wnętrz, należy pamiętać o zasadzie trójkąta roboczego. Jak zaplanować i w pełni wykorzystać zalety tej zasady? Zagospodarowanie przestrzeni na zasadzie trójkąta, w którym lodówka, zlew lub zmywarka i kuchenka powinny być wierzchołkami. Kluczowe jest to, aby zachować odpowiednie odległości między nimi:

  • Lodówka i zlewozmywak: 120-210 cm
  • Zlewozmywak i kuchenka: 120-210 cm (min. 90 cm w małych kuchniach)
  • Lodówka i kuchenka: 120-270 cm

Taki układ zapewni Ci kuchnię wygodną i praktyczną, po której poruszanie się będzie czystą przyjemnością. Aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, możesz zaplanować kuchnię w kształcie litery L lub G. Stworzysz dzięki temu przytulne miejsce, gdzie wszystko będzie pod ręką. 

Aranżacja kuchni – dlaczego warto postawić na kuchnię na wymiar? 

Powyżej przedstawiliśmy szereg zasad, którymi warto się kierować, by urządzić praktyczną kuchnię. Oczywiście łatwiej jest urządzić nowoczesną kuchnię na wymiar. Tego typu rozwiązanie ma szereg zalet, które przewyższają gotowe zestawy mebli. Przede wszystkim pozwalają one idealnie dopasować zabudowę do swoich potrzeb. Dodatkowo decydując się na kuchnię na wymiar, można liczyć na wyższą jakość wykonania i montażu oraz o wiele lepsze materiały i dodatki. Dzięki temu zarówno korpusy mebli blat, jak i np. mechanizmy szuflad dłużej zachowują swoja sprawność. Indywidualny projekt kuchni to również możliwość lepszego wykorzystania dostępnej przestrzeni. Potrzebujesz idealnej kuchni na wymiar w Lublinie? Zapoznaj się z naszą ofertą!

Praktyczna kuchnia – podsumowanie

Warto zadbać o dobrze zaprojektowaną kuchnię, która spełni wszystkie oczekiwania i posłuży na lata. Oczywiście łatwiej jest też urządzić kuchnię przygotowaną na indywidualne zamówienie. Warto więc zainteresować się wykonaniem kuchni na wymiar w Lublinie. Poznaj nasze realizacje i przekonaj się, dlaczego lepiej postawić na kuchnie pod wymiar. 

Najnowsze wpisy

Zaufali nam!

* Wszystkie użyte na niniejszej Stronie inne znaki i nazwy firmowe lub towarowe należą lub/i są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.