Kuchnia otwarta na salon to standard w nowych mieszkaniach. O ile do niedawna wszyscy bardzo chętnie łączyli ze sobą te dwa pomieszczenia, to jednak obecnie trend ten powoli zaczyna się zmieniać. Nie wiesz jak oddzielić kuchnię od salonu? A może planujesz nową kuchnię na wymiar i od razu chcesz zaplanować jak oddzielić ją od strefy relaksu? Istnieje wiele sposobów, aby stworzyć dwa oddzielne, ale spójne obszary, zachowując jednocześnie poczucie otwartości i przestronności. W artykule bliżej przyjrzymy się jak efektownie i efektywnie rozdzielić kuchnię i salon.
Kiedy oddzielenie kuchni od salonu może być ważne?
Oddzielenie kuchni od salonu staje się ważne, gdy chcemy zachować spójność aranżacyjną, ale również zapewnić funkcjonalność każdej z tych stref. Chociaż rozwiązanie z połączonymi pomieszczeniami ma swoja zalety, to zmieniające się nawyki życiowe i zwiększona ilość czasu spędzanego w domu skłaniają do subtelnej separacji przestrzeni kuchennej i salonu. Taki układ przynosi wiele plusów, w tym:
- podwyższenie komfortu podczas przebywania w salonie,
- odseparowanie od dźwięków wydobywających się z kuchni,
- polepszenie użyteczności przestrzeni dzięki logicznemu rozplanowaniu: kuchnia – jadalnia – salon,
- estetyka – dzięki czemu nieporządek w kuchni jest mniej widoczny dla gości w strefie wypoczynkowej,
- większa swoboda – swobodniejsze użytkowanie kuchni, szczególnie gdy w salonie śpią goście.
W kolejnych akapitach przyjrzymy się konkretnym rozwiązaniom na efektowne i efektywne oddzielenie kuchni od salonu.
Ściana działowa – gipsowa, ścianka szklana
Jednym z popularnych rozwiązań jest ścianka działowa, która może być wykonana z różnych elementów. Postawienie lekkiej i cienkiej ściany świetnie odseparuje od siebie oba te pomieszczenia, a jednocześnie nie zabierze dużo przestrzeni. W celu stworzenia takiej ścianki można np. wykorzystać płyty z karton gipsu, które następnie możesz pomalować na wybrany kolor. Oprócz tego ciekawym rozwiązaniem mogą być np. szklane ścianki, które pozwolą oddzielić salon od kuchni, ale przepuszczając światło, nie sprawią, że optycznie oba pomieszczenia się skurczą.
Przesuwne drzwi – sposób na nowoczesną aranżację
Kolejnym sposobem na skuteczny podział obu pomieszczeń są drzwi przesuwne oddzielające salon od kuchni. Przesuwane drzwi to doskonała opcja dla osób szukających elastycznego rozwiązania. Pozwalają one na łatwe połączenie lub oddzielenie kuchni od salonu, jednocześnie dodając nowoczesnego charakteru wnętrzu. Zamykając je, oddzielisz całkowicie jeden pokój od drugiego a otwierając, połączysz oba te pomieszczenia. Wszystko w zależności od aktualnych potrzeb.
Jak oddzielić kuchnię od salonu – lamele drewniane
Lamele drewniane to dekoracyjne listwy wykonane z drewna klejonego, które pozwalają na tworzenie dekoracyjnych paneli ściennych jak i tworzenie subtelnych ścianek oddzielających od siebie różne części mieszkania. Są coraz popularniejsze w aranżacjach wnętrz i spotkać je można w większości aktualnych projektów wystroju. Pozwalają na subtelne oddzielenie przestrzeni, jednocześnie umożliwiając przepływ światła i zachowanie spójności estetycznej.
Wyspa kuchenna, lada barowa lub półwysep
Tworząc nową otwartą kuchnię, wiele osób decyduje się na stworzenie wyspy kuchennej. To rozwiązanie, to nie tylko doskonały sposób na wyznaczenie granic między kuchnią a salonem, ale również stworzenia dodatkowej przestrzeni roboczej i jadalnianej. O tym, w jaki sposób zaplanować wyspę kuchenną w mieszkaniu nawet o niewielkim metrażu przeczytasz również na naszym blogu – Otwarta kuchnia z półwyspem. Oprócz wyspy możesz również stworzyć półwysep w formie barku – na którego blacie również można spożywać posiłki.
Stół i krzesła – jak oddzielić aneks kuchenny jadalnią?
Lubisz jeść posiłki razem z całą rodziną? Stół z krzesłami to klasyczny i funkcjonalny mebel, który może służyć jako naturalny podział między kuchnią a salonem, tworząc przytulną strefę jadalnianą. Wybór niedużego stołu, który ustawisz pomiędzy strefą relaksu a kuchnią, pozwoli oddzielić od siebie te miejsca, a jednocześnie stworzy miejsce do wspólnych spotkań, pracy czy odrabiania lekcji.
Wykorzystanie sofy lub narożnika
Kolejny mebel, którym skutecznie można wizualnie odseparować aneks kuchenny od salonu to zwykła sofa lub narożnik. Ten pomysł na oddzielenie kuchni i aranżację salonu sprawdzi się wówczas gdy masz niewielkie mieszkanie i nie ma możliwości na oddzielenie ich za pomocą jadalni. Kanapa lub narożnik ustawiony tyłem do kuchni to prosty i skuteczny sposób na oddzielenie tych dwóch przestrzeni. Jest to rozwiązanie szczególnie dobre w mniejszych mieszkaniach.
Regał na książki lub inne elementy
Ścianka oddzielająca kuchnię może zostać wykonana również za pomocą wysokiego ażurowego regału. Może on pełnić funkcję praktycznego i estetycznego podziału przestrzeni, jednocześnie oferując dodatkowe miejsce do przechowywania różnych rzeczy np. książek, pamiątek czy elementów wystroju wnętrz. Nie zaburzy on otwartej przestrzeni, pozwalając jednak na wizualne rozdzielenie strefy w ramach strefy dziennej.
A może wydzielić strefę tylko za pomocą podłogi?
Jeśli nie chcesz odgradzać kuchni od salonu, stawiając trwałą konstrukcję w pokoju dziennym, możesz również zrobić to w sposób bardziej „symboliczny”. W tym przypadku polecamy odgrodzenie kuchni od salonu za pomocą innego rodzaju podłogi. Zmiana materiału na posadzce może być subtelnym, ale skutecznym sposobem na oddzielenie stref. Różne tekstury i kolory mogą wyraźnie wyznaczyć granice między kuchnią a salonem.
Jak oddzielić kuchnię od salonu – podsumowanie
Istnieje wiele sposobów na oddzielenie kuchni od salonu, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb i stylu wnętrza. Ważne jest, aby znaleźć kompromis między funkcjonalnością a estetyką, tak aby każda strefa była zarówno praktyczna, jak i przytulna. Jeśli planujesz nowe meble do kuchni na wymiar, skorzystaj z oferty naszej firmy stolarskiej. Dodatkowo już na etapie projektu podpowiemy Ci jak skutecznie wykorzystać przestrzeń i meble, by oddzielić otwartą kuchnię od reszty pomieszczeń.v