Jak optycznie powiększyć kuchnię? – problemy z małą kuchnią

Wielu ludzi zmaga się z ograniczeniami, które towarzyszą niewielkiej kuchni. Małe kuchnie mają zazwyczaj ograniczoną powierzchnię, przez co radość z gotowania nie jest już taka sama. Ograniczony metraż kuchni wiąże się z brakiem miejsca do przechowywania szczególnie dużych gabarytów np. garnków czy naczyń, ale również sprzętów AGD takich jak lodówka lub zmywarka. Z powodu ograniczonej przestrzeni często brakuje odpowiedniej powierzchni roboczej do przygotowywania posiłków. Często nie zdajemy sobie sprawy, że pomieszczenie wydaje się zbyt małe również dzięki źle dobranemu oświetleniu lub blatom, które są w ciemnych kolorach i bez połysku. Więc jak optycznie powiększyć kuchnię?

Mała kuchnia może stanowić wyzwanie w kwestii aranżacji i urządzenia. Dzięki naszym wskazówkom będziesz w stanie łatwiej rozplanować rozmieszczenie mebli i sprzętów, aby jak najlepiej powiększyć dostępną przestrzeń, uatrakcyjnić pomieszczenie i nadać mu lekkość.  Kuchnia wyda się przestronna, dzięki kilku dość prostym sposobom. Czy warto w tej kwestii wybrać również meble kuchenne na wymiar?

Znamy triki na to, aby optycznie powiększyć wnętrze Twojej kuchni!

Wiele problemów nie oznacza, że nie ma wielu rozwiązań, istnieje bardzo dużo sposobów, aby zoptymalizować przestrzeń i sprawić, że mała kuchnia będzie funkcjonalna i atrakcyjna wizualnie. Wiemy, jakie są skuteczne triki na to, aby twoja kuchnia sprawiała wrażenie większej. Chcąc optycznie powiększyć małą kuchnię, warto wykorzystać nasze sprawdzone triki, aby aranżacja przyniosła oczekiwane efekty. 

Jasne i błyszczące – optyczne powiększenie małej kuchni!

Po pierwsze postaw na jasne kolory ścian, mebli i blatów kuchennych, takie jak na przykład pastelowe odcienie. Sprawią one, że pomieszczenie będzie wydawać się większe i bardziej przestronne. Zdecydowanie należy unikać ciemnych wzorów na ścianach i blatach. Zamiast tego można zastosować jednolite, jasne płytki, które mają delikatne pastelowe odcienie. Dodatkowo warto unikać ciemnych kolorów, które mogą zmniejszyć wnętrze. Wykorzystaj optyczne triki, takie jak stosowanie lustrzanego blatu, który dodaje wrażenia powiększenia przestrzeni. Istotne jest również oświetlenie – dobrze dobrane oświetlenie kuchenne, zarówno ogólne jak i punktowe, pomoże rozjaśnić wnętrze i stworzyć wrażenie większej przestrzeni. Ledowe oświetlenie do małej kuchni w postaci listew pod wiszącymi szafkami, nada iluzję głębi lustrzanemu blatu. Ściany w kuchni oczywiście powinny być w jasnych kolorach tak, aby odpowiednio odbijały światło.

Jak efektywnie wykorzystać metraż? – aranżacja małej kuchni 

Ważne jest również optymalne wykorzystanie powierzchni poprzez zastosowanie funkcjonalnych mebli kuchennych, takich jak szafki z dodatkowymi półkami i schowkami.  Możesz również zdecydować się na szafki o płytkiej głębokości, dzięki którym zyskasz kilka centymetrów powierzchni. Zabudowana lodówka czy też półki narożne z funkcjonalnie wysuwane to najlepszy sposób, aby jak najlepiej zaaranżować każdy centymetr przestrzeni. Systemy organizacyjne w szufladach i szafkach kuchennych z pewnością dadzą nam mnóstwo miejsca do przechowywania. Kolejnym dobrym rozwiązaniem np. w celu przechowywania przypraw będą półki wiszące na ścianach tak, aby uwolnić miejsce na blatach i maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Zrezygnuj z firanek, to one najbardziej ograniczają światło i zmniejszają wnętrze. Postaw na żaluzje, tutaj również najlepiej sprawdzają się jasne kolory! Jeśli to możliwe pozwól na jak największe naturalne źródła światła. W małej przestrzeni firanki i zasłony jeszcze bardziej zmniejszają niewielki metraż kuchni, tego rozwiązania zdecydowanie należy unikać podczas urządzania. 

Jak optycznie powiększyć kuchnie? – postaw na minimalizm

Z pewnością ograniczenie dodatków i ilości dekoracji sprawi, że kuchnia będzie wydawała się bardziej przestronna i uporządkowana. Postaw na minimalizm! Staraj jak najlepiej wykorzystać miejsce wewnątrz szafek oraz półki wiszące tak, aby na blatach nie znajdowały się zbędne rzeczy. Schludność i porządek doda minimalistycznemu stylowi uczucia większej przestronności. Minimalizm aranżacyjny w małej kuchni sprawi, że wnętrze będzie nie tylko estetyczne, ale również praktyczne i wygodne w użytkowaniu. Kuchnia na wymiar będzie wyglądała na bardziej nowoczesną i z pewnością zwróci uwagę niejednego gościa w twoim domu. 

Większa płytka dla mniejszej przestrzeni! 

Pozornie to określenie może wydawać się abstrakcyjne, ale wiemy, co mówimy. Zdecydowanie się na większe płytki w niewielkim metrażu od razu sprawi, że kuchnia o niewielkiej przestrzeni optycznie zyska na wielkości. Duże płytki położone na ścianach czy też podłodze powiększają przestrzeń każdej kuchni i tworzą spójny wygląd, dzięki czemu kuchnia wygląda profesjonalnie. Wielkoformatowe płytki nie tylko powiększą pomieszczenie, ale również przyniosą korzyść w utrzymaniu czystości. 

Zamknąć lub otworzyć — rozwiązanie dla kuchni w bloku!

Metraż kuchni można powiększyć dzięki aranżacji kuchni otwartej na salon. Dzięki temu pozbędziemy się ciasnej kuchni. Blat kuchenny w takim rozwiązaniu może stać się również wyspą, co sprawi, że kuchnia wyda się znacznie większa, przecież w bloku liczy się każdy centymetr, który należy dobrze zagospodarować. Pomieszczenie dzięki temu rozwiązaniu nie tylko wyda się większe, ale i zyska na nowoczesności, a przede wszystkim kuchnia będzie miała dostęp nie tylko do jednego źródła światła.

To już ostatnia nasza wskazówka, którą możesz zasugerować się, przy aranżacji, aby twoja kuchnia wydawała się większa. Dzięki nim wiesz już jak optycznie powiększyć kuchnię. Wykorzystując wszystkie sposoby, twoja kuchnia zyska nowy wygląd i z dumą będziesz wracać, aby gotować w niej ulubione potrawy. 

Najnowsze wpisy

Zaufali nam!

* Wszystkie użyte na niniejszej Stronie inne znaki i nazwy firmowe lub towarowe należą lub/i są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.