Jakie uchwyty do mebli kuchennych warto wybrać?

Uchwyty do drzwi szafek to nie tylko element wykończenia wpływający na wygląd kuchni, ale również na jej funkcjonalność. Dobór odpowiednich uchwytów pozwoli Ci dodać kilka wyróżniających akcentów do swojej kuchni oraz ułatwi codzienną pracę i przygotowywanie posiłków. Decydując się na kuchnię na wymiar w Lublinie, możesz bez problemu dobrać takie uchwyty, jakie tylko sobie wymarzysz. Jakie uchwyty do mebli kuchennych warto wybrać? Przedstawiamy rodzaje uchwytów, które warto zastosować w swojej kuchni. 

Montowane uchwyty do szafek, uchwyty frezowane czy przyciski

Zlecając wykonanie kuchni na wymiar, masz możliwość dopasowania wielu różnych elementów zabudowy kuchennej do własnych potrzeb i preferencji. Jedną z rzeczy, którą można dostosować pod siebie, jest sposób otwierania szafek. Na rynku, dostępnych jest kilka opcji różniących się zarówno funkcjonalnością jak i charakterem. Do najpopularniejszych opcji zaliczamy:

 • Uchwyty frezowane – lub inaczej uchwyty krawędziowe. Wykonuje się je na górnej krawędzi szuflady lub frontu szafki. Jest to frezowane, podłużne wgłębienie po wewnętrznej stronie frontu. Polakierowane w kolorze frontu, nadaje kuchni minimalistycznego charakteru. 
 • Uchwyty montowane – wyróżniamy różne rodzaje uchwytów montowanych do frontów. Najpopularniejsze to oczywiście gałki lub uchwyty relingowe. Spotyka się również uchwyty wpuszczane oraz listwy przykręcane na górnej krawędzi frontu. Każdy z nich ma inny styl i nadaje aranżacji innego charakteru. 
 • Systemy przyciskane – to bezuchwytowe rozwiązanie staje coraz popularniejsze, dominując szczególnie we wnętrzach o nowoczesnym stylu. Polega na zamontowaniu specjalnego systemu we wnętrzu szafki, które otwiera drzwiczki po ich naciśnięciu. Mogą być jednak problematyczne i niewygodne w przypadku dolnych szuflad. 

Sposobów na otwieranie drzwiczek w meblach kuchennych jest wiele. Każdy z nich ma swoje wyjątkowe funkcjonalności oraz wady i zalety. To które wybierzesz, zależy tylko i wyłącznie od Twoich potrzeb oraz charakteru kuchni. Błędem byłoby przecież wybranie nowoczesnych designerskich listew do kuchni w stylu retro.  

Uchwyty frezowane krawędziowe – wady i zalety

Frezowane uchwyty w górnej krawędzi szafki to chyba najczęściej stosowane w ostatnim czasie rozwiązanie kuchenne. Tego typu uchwyty w postaci wgłębień idealnie komponują się z nowoczesnymi wnętrzami. Specjalnie wyprofilowane wgłębienia na frontach mebli posiadają wyjątkowo minimalistyczny charakter, a zarazem są bardzo funkcjonalne. Do największych zalet tej formy uchwytów zaliczamy:

 • możliwość otworzenia szafki na całej długości frontu
 • gładkość zabudowy na całej powierzchni szafek i szuflad
 • brak montażu uchwytów wystających ułatwi czyszczenie oraz poprawia bezpieczeństwo w przypadku dzieci. 

W przypadku mebli z uchwytami frezowanymi należy zwrócić uwagę na odpowiedni profil wgłębienia. Zbyt płytkie uchwyty kuchenne będą problematyczne, ponieważ ciężko będzie za nie chwycić. W przypadku lakierowanych, błyszczących frontów również może być widać ślady palców. 

Rodzaje uchwytów montowanych? – gałki i listwy 

Uchwyty do montażu od przodu frontu to nie tylko praktyczny sposób na otwieranie, ale również element dekoracyjny. Z jednej strony można zauważyć tendencję, że coraz więcej osób odchodzi od tego typu uchwytów. Tradycyjne gałki meblowe jednak w dalszym ciągu można znaleźć w wielu projektach, szczególnie tych, które czerpią z poprzednich dekad. W dalszym ciągu chętnie wykorzystuje się je w stylistyce retro. Dużą popularnością cieszą się np. uchwyty porcelanowe, które czasem uchodzą nawet za prawdziwe dzieła sztuki. Oprócz gałek warto wymienić jeszcze uchwyty listwowe, które jednocześnie łączą w sobie tradycyjny sposób otwierania z nowoczesnym wyglądem. Listwy można zamontować do szafek lub szuflad. W zależności od przeznaczenia mogą być zamontowane pionowo, lub poziomo. 

Jak dobrać uchwyty do mebli kuchennych?

Dobór uchwytów do mebli kuchennych zależy przede wszystkim od ich stylu oraz indywidualnych preferencji estetycznych. Niemniej jednak istnieje kilka ogólnych zasad, które warto wziąć pod uwagę:

 1. Wybierz uchwyty, które będą pasowały do stylu mebli oraz ogólnego wystroju kuchni. Jeśli masz kuchnię w stylu nowoczesnym, wybierz proste i minimalistyczne uchwyty, natomiast w przypadku kuchni w stylu rustykalnym lub tradycyjnym, możesz postawić na bardziej ozdobne modele.
 2. Sprawdź, czy uchwyty dobrze leżą w dłoni. Uchwyty powinny być ergonomiczne i wygodne w użytkowaniu.
 3. Zwróć uwagę na jakość wykonania uchwytów. Wybierz modele wykonane z trwałych materiałów.
 4. Pamiętaj o funkcjonalności. Uchwyty powinny pozwalać na łatwe otwieranie. Ważne jest równie to aby móc je łatwe wyczyścić.

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto też skonsultować się z projektantem lub sprzedawcą mebli, którzy pomogą dobrać odpowiednie uchwyty do konkretnych mebli kuchennych.

Z czego mogą być wykonane uchwyty do szafek w kuchni?

W przypadku uchwytów i gałek do szafek możemy mówić również o różnych materiałach, z których mogą być wykonane. Uchwyty meblowe są dostępne z takich materiałów jak: 

 • stal,
 • mosiądz,
 • ceramika,
 • drewno,
 • srebrzone lub złocone
 • tworzywa sztuczne

Dzięki dużej ilości możliwości wyboru co do kształtu i koloru bez problemu można wybrać takie zestawienie, które idealnie będzie pasowało do każdego stylu kuchni. 

Uchwyty do szafek kuchennych – podsumowanie

Planujesz nową kuchnię i nie wiesz, jak dobrać uchwyty do szafek? Nasi specjaliści od projektów kuchni na wymiar chętnie Ci pomogą. Decydując się na kuchnię na wymiar w Lublinie, możesz wybrać uchwyty, jakie tylko zechcesz. Swobodnie dopasuj, kuchnię do swoich potrzeb. Skontaktuj się z nami i dobierz rodzaje uchwytów do szafek pasujące do całego wykończenia kuchni.

Najnowsze wpisy

Zaufali nam!

* Wszystkie użyte na niniejszej Stronie inne znaki i nazwy firmowe lub towarowe należą lub/i są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.