Rodzaje koszy cargo i ich zastosowanie w kuchni

Kuchnia to miejsce, od którego wymaga się wiele. Nie tylko w zakresie wyglądu, ale również funkcjonalności. To, czego powinno się wymagać od zabudowy kuchennej to przede wszystkim duża ilość blatów oraz szafek, w których można przechowywać niezbędne narzędzia kuchenne lub produkty. Jeśli chcesz dobrze zagospodarować swoje meble w kuchni na wymiar, koniecznie przemyśl montaż wysuwanych koszy cargo. Czym są kosze cargo? W jakie rodzaje koszy cargo warto zainwestować? Zapraszamy do lektury. 

Czym są kosze cargo?

Kosze cargo to specjalne pojemniki i półki wyposażone w prowadnice, które umożliwiają wygodne i funkcjonalne użytkowanie szafek kuchennych. Wykonane są najczęściej z metalu i tworzyw sztucznych. Pozwalają na przechowywanie różnego rodzaju sprzętów, talerzy, garnków, akcesoriów i produktów spożywczych. Zastosowanie koszy cargo znacznie ułatwia dostęp do przedmiotów przechowywanych w szafkach, dzięki czemu oszczędzamy czas i nerwy a dodatkowo łatwiej jest zadbać o porządek nawet w małej kuchni. Dzięki możliwości regulacji prowadnic, kosze cargo mogą być przystosowane do indywidualnych potrzeb każdej kuchni, co znacznie poprawia ergonomię użytkowania mebli kuchennych. Kosze cargo to najczęściej stosowana i ceniona forma organizacji wnętrza szafek kuchennych, przez co stanowią doskonałe rozwiązanie zarówno dla profesjonalnych kucharzy, jak i miłośników gotowania.

Największe zalety koszy cargo do kuchni

Przestrzeń w kuchni jest niezwykle ważna. Można o nią zadbać, decydując się na wyposażenie części szafek w system cargo. Ma on wiele zalet, które zdecydowania usprawniają codziennie funkcjonowanie i przechowywanie produktów. W przypadku cargo możemy mówić o takich zaletach jak:

  • Poprawiają organizację – kosze cargo pomagają w utrzymaniu kuchni w porządku, dzięki czemu łatwiej jest znaleźć potrzebne rzeczy takie jak akcesoria kuchenne, ręczniki czy detergenty do zmywarki.
  • Zwiększają dostępność – dzięki koszom cargo wszystkie przedmioty są łatwo dostępne, bez żmudnego grzebania po pułkach. Oszczędza to czas i ułatwia pracę w kuchni.
  • Umożliwiają łatwe czyszczenie – kosze cargo są łatwe do utrzymania w czystości, dzięki czemu utrzymanie kuchni w higienicznych warunkach staje się łatwiejsze.
  • Optymalizują przestrzeń – kosze cargo pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni w szafkach kuchennych, co jest szczególnie ważne w małych kuchniach, gdzie miejsce jest ograniczone.
  • Dostępne w różnych rozmiarach – kosze cargo są dostępne w różnych rozmiarach i konfiguracjach, co pozwala na dopasowanie ich do różnych szafek kuchennych i różnych potrzeb użytkowników.
  • Estetyka – kosze cargo są wykonane z trwałych i estetycznych materiałów, które dodają elegancji i stylu do kuchni, jednocześnie zachowując funkcjonalność. Wykonane są z drutu oraz dostępne wykończeniu chrom lub malowanym.

Rodzaje koszy cargo 

Już na etapie planowania i projektowania warto przemyśleć, jakie rozwiązania w swojej kuchni chcesz wprowadzić. Planując rozmieszczenie szafek, warto zastanowić się, jakie kosze cargo warto w nich umieścić. Wśród dostępnych na rynku koszy przeznaczonych do szafek należy wyróżnić:

  • wysokie kosze cargo (maxi, midi)
  • kosze podblatowe (mini)
  • kosze narożne

Wszystkie kosze, niezależnie czy niskie, czy do wysokiej zabudowy są dostępne dla szafek o różnej szerokości od 15 cm do 60 cm. Każdy z wyżej wymienionych koszy, wyposażony jest we front taki jak reszta szafek oraz cichy domek, które znacznie poprawia komfort ich użytkowania. 

Niskie kosze cargo podblatowe

Zwykłe półki w niskich i głębokich szafkach bywają problematyczne ze względu na utrudniony dostęp do ich wnętrza. Kosze cargo pozwalają więc na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni oraz łatwy dostęp poprzez wysuw półek z wnętrza szafki. Kosze do szafek pod blatowych są przeznaczone do szafek o szerokości 15 cm do 60 cm. 

Kosze cargo wysokie – wygodne i pojemne

Kosze do wysokich szafek to świetne rozwiązanie, które może zastąpić np. oddzielną spiżarnię. Charakteryzują się olbrzymią pojemnością, która sprawi, że bez problemu zmieścisz w nich wszystko, czego będziesz potrzebować. Wysokie kosze midi występują zazwyczaj w rozmiarach od 120 do 140 cm natomiast kosze maxi od 140, 170 do 210 cm. 

Kosze narożne – świetne do wykorzystania w trudnodostępnych miejscach 

Przestrzeń narożnych szafek to miejsce, które najczęściej nie jest w pełni wykorzystywane. Zazwyczaj szafki znajdujące się w rogach kuchni posiadają olbrzymią przestrzeń, która w przypadku tradycyjnych szafek bywa nieużywana. Do szafek narożnych sprawdzą się m.in. obrotowe kosze lub tzw. magic corner, które pozwolą na swobodne operowanie zawartością szafki. 

Wysuwane szuflady czy cargo do szafek kuchennych

Zarówno szuflady, jak i kosze cargo w kuchni pozwalają na łatwy dostęp do całej zawartości szafki. Zarówno jedne, jak i drugie mają swoje zalety dlatego ciężko wybrać między jednym a drugim rozwiązaniem. Z jednej strony szuflady pozwalają na proste uporządkowanie różnych produktów w podobnym stopniu co kosza, ale nie pozwalają na przegląd całej zawartości od góry do dołu. Również nie sprawdzą w miejscu wysokich szafek tam, gdzie warto wykorzystać cargo midi oraz maxi. Projektując kuchnię w celu poprawy przechowywania przedmiotów i akcesoriów warto wybrać oba te rozwiązania. Połączenie szuflad oraz koszy cargo pozwoli w pełni wykorzystać możliwości kuchni.     

Rodzaje koszy cargo – podsumowanie 

Kosze cargo to świetne rozwiązanie, które pozwalają zastąpić mniej funkcjonalne półki. Nasza firma, tworząc kuchnie na wymiar wymiar w lublinie, oferuje najwyższej jakości kosze cargo charakteryzujące się nie tylko odpornością na duże obciążenia, ale również wieloma przydatnymi funkcjami ułatwiającymi codzienne korzystanie. Oferujemy kosze w wielu różnych rozmiarach oraz formach takich jak magic corner lub półki obrotowe. Dostarczamy kosze najwyższej jakości z oferty producentów takich jak m.in. Peka. Dzięki nam zaprojektujesz kuchnię w nowoczesny i przede wszystkim praktyczny sposób.

Najnowsze wpisy

Zaufali nam!

* Wszystkie użyte na niniejszej Stronie inne znaki i nazwy firmowe lub towarowe należą lub/i są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.